Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.1.2017

Ferda mravenec

Program 6 filmů Hermíny Týrlové, 40 minutes, 1943-1986, bez dialogů, včetně první filmové adaptace Ferdy mravence z let 1943-44.

27.1.2017

Václav Havel - Dopisy Olze

Čtení v rámci cyklu večerů divadelní společnosti Libre d'esprit od ledna do června 2017, ku příležitosti 40. výročí Charty 77.

28.1.2017

Václav Havel - Audience

V rámci cyklu večerů divadelní společnosti Libre d'esprit v Českém centru Paříž od ledna do června 2017, ku příležitosti 40. výročí Charty 77.

30.1.2017

Kdo chce zabít Jessii?

Film Václava Vorlíčka, 1966, 1h20, v původním znění s francouzskými titulky.

2.2.2017

Clara Nováková - Monika Knoblochová

Koncertu dvou předních českých interpretek bude předcházet týdenní rezidenční pobyt v Českém centru.

22.2.2017    |    22.5.2017

Josef Koudelka - Exily

Výstava v Centre Pompidou.

Kalendář

Kalendář

PARIS-PRAGUE JAZZ CLUB

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

19. 01. 2017

Cortot chez Janáček

17.1.2017 - Koncert studentů posledních ročníků prestižní školy Ecole normale de musique Alfred Cortot.

12. 01. 2017

Ferda Mravenec a jeho tvůrce Ondřej Sekora

12. 1. 2017 - Vernissage le jeudi 12 janvier 2017 à partir de 19h, en présence du commissaire de l'exposition, l'historien de la bande dessinée Tomáš Prokůpek, et des dirigeants de Malavida films, Lionel Ithurralde et Anne-Laure Brénéol.

16. 12. 2016

Jiné armády a jiné fronty: žít a pracovat v českých zemích za První světové války

15. 12. 2016 - Přednáška historika Etienne Boisserie (CREE, Univerzita Inalco). V odbobí, kdy si připomínáme sté výročí První světové války a založení Československa, je na místě připomenout, že Velká Válka nebyla jen vojenskou a diplomatickou záležitostí. Především představovala hluboký převrat dotčených společností, který způsobil radikální proměny každodenního života, zpevnil nebo proměnil dávné solidarity a dávné společenské sítě. Byla časem velkého napětí všech částí populace zapojené do válečného úsilí, ke kterému byli povoláni všichni, časem obětí nejrůznější podob. Právě tohoto opomíjeného aspektu se dotkne naše přednáška, ve které se pozastavíme nad několika klíčovými tématy každodennosti za války v Českých zemích, zejména reorganizace práce, s různými funkcemi - novými i tradičními -, které byly rozdány vybraným kategoriím obyvatelstva, zejména ženám a dětem. Představíme také způsob, jakým úřady oslovovaly populace, jak byly předávané informace o společném úsilí a solidaritě přijímány a jak se s postupem války proměňovaly. Zaměříme se rovněž na známky únavy obyvatelstva a ukazatele otřesení některých starých solidarit, posílení nových, pod silným vlivem národní dimenze, které společně oslabily legitimitu rakouského státu.

13. 12. 2016

Cortot u Janáčka

13. 12. 2016 - Yu-Jon Yang, flétna Ti Tienchuma, flétna Yue Xia, klarinet Arisa Inamto, violoncello Joseph Buttler, violoncello Hannah Elisabeth Teoh, klavír Dong Jun Miao, klavír Nozomi Okabe, klavír Nodoka Koyama, klavír Program: Francis Poulenc - Sonáta pro flétnu a klavír Bohuslav Martinů - Sonatina pro klarinet a klavír; Variace na slovenskou píseň pro violoncello a klavír; Promenades pro flétnu, violoncello a klavír Od svého založení v roce 1919 si pařížská Ecole Normale de Musique de Paris klade za cíl, kromě formace virtuózů a pedagogů, šíření francouzského repertoáru. To kvůli tomu sem bezpočet Čechů jelo studovat již od meziválečného období, přilákáni renomé Alfreda Cortota a touhou pracovat po jeho boku a s tvůrci, jako byli Jacques Thibaud, Pablo Casals, Pierre Fournier, Marguerite Long, Diran Alexanian a řada dalších. Mezi ty, kteří docházeli do této školy, kterou básník Paul Valéry nazval "Zlatým domem", můžeme jmenovat například houslistu Alexandra Plocka, violoncellistu Františka Smetanu, klavíristy Rudolfa Firkušného či Josefa Páleníčka, skladatelku Vítězslavu Kaprálovou, skladatele Karla Husu… Deset poté, co jeho koncertní sál dostal jméno Janáčkův sál, zve České centrum Paříž studenty vyšších specializovaných cyklů školy v rámci nového cyklu koncertů, spolupořádaného oběma institucemi, s názvem "Cortot u Janáčka". Hudební program, který je koncipovaný exkluzivně pro jednotlivé koncerty cyklu (vždy jednou měsíčně a zdarma), klade důraz na českou a francouzskou hudbu

Videa

Video placehodler